Свештеномаченик Јосиф Дамаскин (†1860)

 

sv. josif damaskin.jpgВо неговиот земски живот свештеномаченикот Јосиф († 1860; спомен на 10 јули н. ст.) го нарекувале отец Јосиф Мухан ал-Хаддад; тој бил син на Георгиј Мојсеј, внук на Мухана ал-Хаддад. Тој сакал да се претставува како човек со бејрутски корени, чија татковина е Дамаск, а вера — Православието. Неговиот татко го напуштил Бејрут во последната четвртина од ХVIII век и се населил во Дамаск, каде се занимавал со ткаење, се оженил и имал три синови: Мојсеј, Авраам и Јосиф. Семејството потекнувало од Хасанидите; предците на татко му на Јосиф во XVI век се преселиле во либанското село Ал-Фирзул, а оттаму — во Бискинт во Горен Либан, а потоа во Бејрут.

Според зборовите на биографите, отец Јосиф бил со среден раст, со светло благородно лице, високо чело, прониклив поглед и густа брада.

Continue reading

Posted in Житија | Напишете коментар

Снимка од емисија (1) емитувана во живо на аудио каналот Свиток

Воскресение. Јеротеј Влахос – Господовите празници. (18 Мај, 20:30-21:30)

Posted in Аудио | Напишете коментар

Беседа на Воведение. За христијанското воспитание.

vvedenie_vo_hram_presvyatoy_bogorodicy_01.jpg

Денес го празнуваме Воведувањето на Пресвета Богородица во храмот, денот кој во животот на Богомајката бил предзнак за тоа, дека Пресвета Дева ќе биде поставена повисоко, не само од светите луѓе, туку и од ангелите, од Херувимите и Серафимите. Continue reading

Posted in Беседи | Напишете коментар

Снимка од Света Литургија во Соборниот храм Свети Никола, во Куманово

Звучна снимка од Светата Литургија во Соборниот храм Свети Никола, во Куманово (30.10.2015). Литургисуваше свештеник Георгиј Бурмузоски. Певци: Даниел Илиевски, апсолвент на Богословскиот факултет Св. Климент Охридски, во Скопје и м-р Борис Митковски. Директен пренос од богослужбата беше емитуван на Аудио-канал Троица.

Линк за преземање на фајлот (57 МB)

| 1 Коментар

Беседа на празникот Преображение Господово

s-l-fВо последната година од својата спасителна мисија, додека се наоѓал во областа Кесарија Филипова, Господ Исус Христос во пресрет на страдањата кои наближувале почнал да им открива на своите ученици дека „мора да оди во Ерусалим и многу да пострада од старешините, првосвештениците и книжниците и да биде убиен и на третиот ден да воскресне“ (Мт. 16:21). Зборовите на Учителот длабоко ги растажиле апостолите, особено Петар кој почнал да го одвраќа Спасителот, велејќи му: „Биди милостив кон себе, Господи! Тоа со тебе нема да се случи!“ (Мт. 16:22).

Гледајќи ја тагата на учениците, Исус Христос посакал да ги охрабри и да ја зацврсти нивната вера. Тој ветил дека некои од нив „нема да вкусат смрт пред да го видат Синот Човечки како доаѓа Неговото царство“ (Мт. 16:28)

Поминало околу недела време откако Исус Христос им зборувал на учениците за големата тајна на искупителниот подвиг што му претстоел да го изврши. Казната со распнување што требало да ја поднесе била не само страшна, туку и понижувачка, зашто на крст ги распнувале најопасните престапници и робови.

Спасителот ги подготвувал апостолите да не бидат малодушни кога ќе ги видат неговите страданија на крст и да не паднат во очајание кога тој ќе биде убиен. Тој ги повел со себе тројцата возљубени ученици: Петар, Јаков и Јоан –  и се искачил со нив на ридот Тавор, за тие да ја видат Божествената слава на  својот Учител. Continue reading

Posted in Беседи | Напишете коментар

Збор изречен на заеднички Ифтар во Куманово

Почитувани господа пратеници, господа градоначалници, Ваши екселенции амбасадори, почитуван имам Орхан Рамадани – драго ми е што ве запознав, браќа и сестри,

Добра вечер!

Денес сме собрани овде во име на взаемната почит, а за нашето присуство на вечерашниот Ифтар, како претставник на Кумановско-осоговската епархија на Мaкедонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, им благодарам на Исламскиот Младински Форум за поканата и наедно ја пренесувам поддршката од Митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф за оваа манифестација од миротворен карактер. Continue reading

| Напишете коментар

Проповед на Преполовение и св. великомаченик Георгиј Победоносец

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух – Троица света, едносуштна, животворна и неразделна – еден Бог.

Денешниот празник Преполовение го славиме на средината меѓу Велигден и Духовден, т.е. на 25-от ден по Велигден. Оваа година Преполовение се совпаѓа со празникот на св. вмч. Георгиј.

Црквата го именувала празникот  Преполовение според настанот кој е опишан во Светото Евангелие – кога Господ Исус Христос, во третата година од Својата Евангелска мисија, на средината на Старозаветниот празник Сеници т.е. како што запишал св. апостој Јован Богослов: „кога се преполови празникот, влезе Исус во Храмот и поучуваше…“ (Јован, 7, 14-36). Празникот Сеници (или Шатори) се славел осум денови, а она што посебно го поврзува овој старозаветен празник со денешниот христијански празник Преполовение е прославувањето на осмиот ден, кое се состоело од чинот на свечено изливање, истурање вода на жртвеникот во храмот. Тоа водоизливање всушност било предзнак на изливањето на Светиот Дух, за кое Господ им кажувал на Евреите токму на последниот голем ден од празникот Сеници, кога ги поучувал во Храмот, велејќи: „Кој верува во Мене, од неговата утроба, како што е речено, ќе потечат реки од жива вода. А ова го рече за Духот Кого ќе Го примат оние кои веруваат во Него.“ (Јован, 7, 38-39). Continue reading

| Напишете коментар