Радост: Македонија – Русија 36:30

„Ова е сензација на Светското првенство, ова е најголемиот успех на еден спорт во Македонија, на една репрезентација и покрај оваа сензација ние ќе останеме скромни дечки како што бевме и до сега. Верувале или не имавме 7-8 повредени играчи кои што станаа сабајле и не можеа да одат“, изјави Кире Лазаров.

„Се собравме сами и се договоривме да заборавиме на болката и заморот, ова е историска шанса, ова е шанса за државата, да ја промовираме во светот оваа мала држава“, додаде капитенот.

На чемпионате мира по гандболу проходящем в Хорватии, сборная России совершила сенсацию со знаком «минус». В решающем матче за выход из группы наша команда уступила Македонии. Также из группы С в следующих раунд борьбы за чемпионский титул вышли немцы и поляки. Смотрите видео сюжет о матче с Македонией. Большое удовольствие мы доставили македонцам. 🙂

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s