Моя любовь – анимиран филм

Име на филмот: Мојата љубов / Моя любовь
Режисер и автор на сценариото: Александар Петров
Аниматори: Сергеј Решетников, Изолда Солодова, Дмитриј Петров, Михаил Тумеља
Кинокомпанија: «Первый канал», «ДАГО-Фильм»
Жанр: Анимација, краткометражен, драма
Траење: 27 мин.
Земја: Русија, 2006

Во улогите: Нина Русланова, Евгенија Крјукова, Сергеј Гармаш, Александар Олешко, Александар Паламишчев, Александра Живова, Олег Шчербенин, Јулија Артемова, Михаил Лукашев, Григориј Маликов. Николај Маликов, Михаил Георгиу, Екатерина Африкантова, Екатерина Шанкина, Настја Добринина, Вања Добринин, Иља Шчербенин

Линк за симнување на Моя любовь.avi 368MB

Македонски титлови за Моя любовь

English subtitles for movie Moya lyubov // My love

Опис: Филм за љубовта и растењето. Херој на филмот е 16-годишниот гимназијалец Антон. Тој истовремено е вљубен во две девојки и нему му претстои да разбере, каде во овој свет што светка со сите бои на сетилноста, се – ангелите, а каде – демоните. Антон, како и сите ние, сам го твори својот ад и својот рај. Тој поминува низ искушенија и сфаќа која е неговата вистинска, голема љубов. Љубов искрена, жртвена, исцелувачка…

Филмот е правен со прсти (без четка) на стакло. За 27-минутната генијална творба на авторот му биле потребни три години.

-Филм на Александар Петров «Моя любовь» — најдобар христијански филм за 2007 година
-Награда од жири. Награда од публиката. Меѓународен анимационен фестивал Хирошима (Јапония, 2006).
-Награда за најдобра анимација. Фестивал за анимациони филмови “Anima Mundi” (Бразил, 2007).
-Номинација за “Оскар” за најдобар краткометражен филм – анимација (САД, 2008).

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s