Balto

Tраење: 74 мин
Производство: Universal, Amblimation
Година: 1995
Режисер: Сајмон Велс
Продуцент: Стивен Спилберг и Стив Хикнер
Композитор: Џејмс Хорнер, Бери Мен
Сценарио: Дејвид Кохен (David Cohen), Елана Лејсер (Elana Lesser), Клиф Руби (Cliff Ruby), Роџер Шулман (Roger S.H. Schulman)
Гласови: Кевин Бејкон (Балто), Боб Хоскинс (Борис), Бриџит Фонда (Џена), Џим Камингс (Стил), Фил Колинс (Мак и Лак), Џек Енџел (Ники), Дени Мен (Калтаг), Роби Рист (Стар), Џулиет Брувер (Рози), Сандра Сирлес Дикинсон (Силвија и Дикси)

DOWNLOAD: Balto 1 (1995).avi 699MB, Македoнски титлови: Balto.srt

Го гледав анимираниот Балто, а бидејќи за ова ремек дело не најдов македонски титлови на интернет, деновиве го преведов на македонски.
Балто не е некаков цртан, тој е вистински филм со прекрасно анимирани ликови//карактери. Балто е половина куче – половина волк, и затоа понижуван од другите. Но, како што вели тој во филмот: „од кога тоа е потребно педигре за да помогнеш некому?“
Филмот е направен според вистински настан што се случил на Алјаска, 1925 година, кога во епидемијата од дифтерија помогнале запрежните кучиња кои по невреме успеале да донесат лекови.
Во овој трогателен филм тешко дека ќе ве остават рамнодушни: храброста, љубовта, добрината, чесноста на Балто и Џена, наспроти лукавството, безобѕирноста и ароганцијата на Стил…

4 thoughts on “Balto

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s